Delniški trgi dosegajo nove vrhove kljub naraščajočim geopolitičnim pritiskom
September je bil izjemen mesec za vlagatelje na delniških trgih. Centralne banke so še naprej nižale obrestne mere in tako povzročile navdušenje na delniških trgih, kar je pripeljalo do pozitivnih rezultatov na koncu meseca. V septembru je namreč ameriški delniški indeks S&P 500 dosegel kar 5,5-odstotno rast, kar je prispevalo k najboljšemu letnemu rezultatu po skoraj 30-ih letih. Tudi azijski trg je bil izjemno zanimiv, saj se je Kitajski delniški trg narasel za kar 20-97-odstotka po zavezah o nadaljnji denarni in fiskalni podpori.
Ob briljantnih rezultatih na delniškem trgu pa morajo biti investitorji še vedno previdni, saj se geopolitične razmere še vedno slabšajo. Kljub pozivom mnogih držav za prekinitev spopadov na Bližnjem Vzhodu se je v konec septembra ofenziva Izraela razširila tudi na Lebanon. Medtem je tudi Putin še naprej grozil z eskalacijo na zaveznice Ukrajine, zlasti če bi zaveznice dovolile Ukrajini uporabo rakete dolgega dosega za napad agresorja. To pomeni, da lahko v prihodnjih mesecih pričakujemo povečano volatilnost na delniških trgih, zaradi vse večje negotovosti na Bližnjem vzhodu, Ukrajini in pri prihajajočih volitvah ZDA.
Pričakovani rezi obrestnih mer ob nižji inflaciji s strani centralnih bank
Mesec september bo zaznamovan kot mesec znižanja obrestnih mer s strani centralnih bank. V evroobmočju se je obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk, saj se je osnovna inflacija znižala z 2,2 % v avgustu na 1,8 % v septembru. Tudi v ZDA se je inflacija znižala, kar je privedlo do znižanja obrestne mere za 50 bazičnih točk.
Znižanje obrestnih mer centralnih bank je imelo takojšen vpliv na donosnost obveznic. V septembru smo opazili znižanje donosov 10-letnih državnih obveznic ZDA, ki je padla z ravni 4,09 % na 3,91 %. Poleg tega je v preteklem mesecu donosnost ameriške državne zakladnice znašala 3,75 %, kar odraža nižja inflacijska pričakovanja in znižanje obrestnih mer s strani ameriške centralne banke. Na drugi strani Atlantika je tudi donosnost 10-letnega nemškega Bunda upadla, in sicer za 15 bazičnih točk, kar pomeni, da je končala na ravni 2,13 %.
Želite biti na tekočem z najnovejšimi dogajanji na finančnih trgih? Preberite naše poročilo, kjer analiziramo ključne trende, premike in priložnosti, ki so zaznamovali september 2024.