Dogajanje na finančnih trgih – avgust 2024

Evropa se še vedno ohlajuje, medtem ko so veliki zmagovalci preteklega meseca razvijajoči se trgi in podjetja umetne inteligence.

Kljub kaotičnemu mesecu so delniški in obvezniški trgi ostali pozitivni

Ameriško gospodarstvo se ohlaja, a delniški trgi še naprej rastejo

V mesecu avgustu je največ pozornosti pritegnil močan padec japonskega delniškega indeksa TOPIX, ki je 5. avgusta izgubil kar 12-odstotkov, kar je največji dnevni padec po letu 1987. Ta dogodek je sprožil val strahu med vlagatelji, ki so začeli prodajati delnice tudi na drugih trgih. Posledično je ameriški tehnološki indeks Nasdaq v treh dneh padel za skoraj 6-odstotkov.

Za oceno usklajenosti gibanj na trgih z realnim gospodarstvom se običajno analizira sestavljen indeks PMI, ki meri gospodarsko aktivnost. V Evropi je PMI ostal nespremenjen pri vrednosti 45,8, kar kaže na krčenje gospodarstva. Nasprotno pa je PMI v Združenem kraljestvu še naprej rasel, kar kaže na krepitev tamkajšnjega gospodarstva. V ZDA je PMI kljub pričakovanjem analitikov, ki so napovedovali rast, padel na 47,2, kar kaže na ohlajanje gospodarstva.

Pozitivno novico za evropske trge so prinesle olimpijske igre v Franciji, saj je MSCI Europe ex-UK v avgustu zrasel za 1,4-odstotka, kar je več kot indeksa MSCI UK in MSCI USA. Kljub temu je evropsko gospodarstvo še vedno šibko, zlasti v primerjavi z drugimi večjimi gospodarstvi.

Padec na japonskem trgu je vplival tudi na druge azijske trge, med njimi na tajvanski indeks TAIEX, ki je 5. avgusta padel za 8,35-odstotka. Kljub strmemu padcu se ocenjuje, da je šlo le za kratkoročno korekcijo, ki bi lahko predstavljala priložnost za vlagatelje na dolgi rok.

Avgust je bil uspešen mesec za vlagatelje v obveznice

Zaradi povečane volatilnosti na delniških trgih so vlagatelji prenesli del svojega kapitala v obvezniške trge, kar je pozitivno vplivalo na celotni trg fiksnega donosa. Ameriške državne obveznice so izstopale z boljšimi donosi v primerjavi z drugimi, saj so vlagatelji pričakovali bolj agresivno znižanje obrestnih mer s strani ameriške centralne banke (FED) v primerjavi z Evropsko centralno banko (ECB).

V evroobmočju se je inflacija znižala na 2,2-odstotka, predvsem zaradi padca cen energentov, kar prispeva k doseganju ciljne stopnje inflacije ECB. Zaradi turbulentnih tržnih razmer se je povečalo povpraševanje po tveganih obveznicah, kot so Emerging Markets in High Yield, ter po dolgoročnih državnih obveznicah. Globalne obveznice ostajajo relativno ugodnejše od evropskih.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi dogajanji na finančnih trgih? Preberite naše poročilo, kjer analiziramo ključne trende, premike in priložnosti, ki so zaznamovali avgust 2024.

Deli:

Druge objave

Pošljite nam sporočilo