Dogajanje na finančnih trgih – junij 2024

Evropa se še vedno ohlajuje, medtem ko so veliki zmagovalci preteklega meseca razvijajoči se trgi in podjetja umetne inteligence.

Razvijajoči delniški trgi ponovno vodilni

V mesecu juniju so razvijajoči se delniški trgi imeli najvišjo rast ter tako povlekli celotno svetovno rast za seboj. Kljub generalni rasti delniških indeksov v preteklem mesecu pa smo lahko opazili negativen trend v Evropi. Poleg negativne rasti smo opazili, da indeks PMI potrjuje še nadaljno slabšanje v evroobmočju. PMI indeks v euroobmočju namreč še vedno upada, kar dodatno potrjuje, da se gospodarstvo v euroobmočju ohlaja. Malo boljše rezultate lahko opazimo v Združenem Kraljestvu, kjer je PMI indeks ostal skoraj na isti ravni kot prejšni mesec in pričakujemo gospodarsko okrevanje.

 

Na ameriških trgih smo lahko opazili močno rast delniškega indeksa S&P 500, kjer so največ prispevale k rasti tehnološke delnice velikih podjetji, ki prosperirajo na povečano povpraševanje po produktih z umetno inteligenco. Velika zmagovalca na azijskih delniških trgih sta zagotovo Taiwan in Južna Koreja, kjer so se prav tako vložki v umetno inteligenco izkazali za zelo dobičkonosni.

Inflacija v evroobmočju in spremembe obrestnih mer

Inflacija v euroobmočju se je junija znižala na 2,5%, kar je skladno s pričakovanji in povečuje upanje na še dodatno znižanje obrestnih mer s strani ECB. Belgija je zabeležila najvišjo stopnjo inflacije v zadnjih desetih mesecih, medtem ko se je v Nemčiji inflacija znižala. Storitve so ohranile najvišjo raven inflacije pri 4,1%. Napovedi kažejo na to, da bo v septembru Evropska Centralna Banka znova znižala obrestne mere. Sama donosnost državnih obveznic v euroobmočju je ostala nespremenjena, saj je donosnost dvoletnega Bund znašala 2,9%. Na drugi strani pa je desetletni Bund narasel za 10 bazičnih točk in dosegel donosnost v višini 2,6%.

Ameriška inflacija preseneča

V ZDA se je rast inflacije ustalila pri 3,3%, kar je 10 bazičnih točk manj od napovedi. Sam trg fiksnega donosa pa se je negativno odzval po poročilu o inflaciji, saj se je donosnost desetletnih obveznic znižala na 4,27%. Znižanje obrestnih mer analitiki pričakujejo v septembu ali pa najkasneje v decembru.

Naraščanje dolga in selektivna izbira dobrin

Splošno stanje potrošnikov se je poslabšalo, saj so potrošniki vse bolj selektivni pri izbiri produktov in vedno bolj vrednostno usmerjenim nakupnim navadam. V tem obdobju so v Združenih Državah Amerike beležili rast dolga na kreditnih karticah in avtomobilskih posojilih. Na drugi strani pa je brezposelnost blizu najnižjih ravni v ciklu ter rast plač še vedno ostaja stabilna, kar pa podpira dodatno potrošnjo.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi dogajanji na finančnih trgih? Preberite naše poročilo, kjer analiziramo ključne trende, premike in priložnosti, ki so zaznamovali junij 2024.

Deli:

Druge objave

Dogajanje na finančnih trgih – oktober 2024

V preteklih devetih mesecih smo bili priča relativno konstanti rasti delnic. Ta mesec pa se je kljub znižani ključni obrestni meri s strani ameriške centralne banke (FED) ter izboljšanju nekaterih ključnih kazalnikov gospodarske rasti negotovost med vlagatelji le še povečala.

Pošljite nam sporočilo