Največji padec delnic po »črnem petku« iz leta 1987
Svetovni trgi so v juliju beležili šibko rast, ki pa se je z začetkom augusta prelevila v strm padec na vseh delniških trgih. Na Japonskem delniškem trgu so namreč beležili enega največji padcev v zgodovini delniškega indeksa Nikkei, ki je samo v enem dnevu padel za kar 12 odstotkov.
Gibanje japonskega delniškega indeksa NIKKEI
Povečana volatilnost v mesecu juliju
Na ameriških trgih smo lahko skozi mesec junij opazili skromno rast delniškega indeksa S&P 500 v višini 1,2 odstotka. Hkrati je bil opazen trend premikanja kapitala od velikih podjetji k tistim z malo tržno kapitalizacijo. Ta rast se je prav tako z začetkom augusta spremenila v strm padec v višini 6 odstotkov v samo šestih dnevih.
Ohlajanje evropskega in ameriškega gospodarstva
Da ugotovimo ali je dogajanje na delniških trgih skladno z realnim gospodarstvom pogledamo sestavljen indeks PMI, ki nam pokaže ali je gospodarstvo določene države v obdobju rasti ali v obdobju ohlajanja. Gibanje PMI indeksov so ločene s sivo linijo, ki ima vrednost 50, ki predstavlja ločnico med gospodarskim krčenjem (pod 50) ter gospodarsko rastjo (nad 50).
Sestavljen indeks PMI je v Evropi še vedno pod vrednostjo 50, kar kaže na ohlajanje evropskega gospodarstva. Tudi v ZDA se ta indeks giblje pod vrednostjo 50, kar kaže na ohlajanje gospodarstva. Poleg tega pa so se dvomi o nadalji rasti ameriškega gospodarstva namreč le povečali s trenutnim upadom delovnih mest na ameriškem trgu.
Na drugi strani še vedno cveti gospodarstvo Indije, saj je indeks PMI krepko višje v primerjavi z ostalimi pomembnejšimi gospodarstvi.
Pregled aktualnih mesečnih indeksov nabavnih menedžerjev (PMI) v industriji po državah
Opomba: Graf prikazuje spremembo aktualnih mesečnih indeksov nabavnih menedžerjev, kjer vrednost 50 predstavlja mejnik med gospodarsko rastjo in gospodarskim krčem.
Investitorji iščejo varnejše naložbe
Ker večina investitorjev trenutno išče varnejše naložbe se je v tem času močno povečalo povpraševanje po državnih obveznicah, kar je pripeljalo do drastičnega upada donosa državnih obveznic. Na ameriškem trgu je 10-letna državna obveznica v roku enega tedna upadla iz letne donosnosti 4,3 odstotka na 3,8 odstotno donosnost, kar potrjuje, da trenutno na kapitalskih trgih prevladuje strah.
Želite biti na tekočem z najnovejšimi dogajanji na finančnih trgih? Preberite naše poročilo, kjer analiziramo ključne trende, premike in priložnosti, ki so zaznamovali julij in začetek avgusta 2024.