Dogajanje na finančnih trgih – oktober 2024

V preteklih devetih mesecih smo bili priča relativno konstanti rasti delnic. Ta mesec pa se je kljub znižani ključni obrestni meri s strani ameriške centralne banke (FED) ter izboljšanju nekaterih ključnih kazalnikov gospodarske rasti negotovost med vlagatelji le še povečala.

Kljub znakom o okrevanju gospodarstva so vlagatelji skeptični o prihodnji rasti delnic

V preteklih devetih mesecih smo bili priča relativno konstanti rasti delnic. Ta mesec pa se je kljub znižani ključni obrestni meri s strani ameriške centralne banke (FED) ter izboljšanju nekaterih ključnih kazalnikov gospodarske rasti negotovost med vlagatelji le še povečala. Glavni kazalnik, ki nam pokaže ali se gospodarstvo ogreva ali ohlaja je zagotovo sestavljen indeks PMI. V tem mesecu se je namreč PMI v ZDA povečal iz 47,3 na 48,5 kar kaže na ogrevanje ameriškega gospodarstva.  Velik faktor so bile tudi prihajajoče ameriške volitve, saj so mediji poročali, da bo oba kandidata čakala tesna bitka za predsedniški stolček, kar je samo še dodatno povečalo negotovost na delniških trgih.  Posledično je ameriški delniški indeks S&P 500 padel za kar 0,9-odstotka.

Poleg ameriškega delniškega trga tudi drugi trgi niso kazali boljših rezultatov. Na drugi strani Atlantika je delniški indeks MSCI Europe ex-UK izgubil na vrednosti za kar 3,2-odstotka, medtem ko je azijski delniški indeks MSCI Asia ex-Japan izgubil za kar 4,5-odstotka v mesecu oktobru. Edini večji delniški indeks, ki je ta mesec prinašal pozitivni donos je bil japonski indeks TOPIX, ki je v mesecu oktobru zrasel za kar 1,9-odstotka.

Donosnost obveznic in inflacija padata tudi ta mesec

V evroobmočju se je inflacija povečala iz letne ravni 1,7-odstotka na 2-odstotka, kjer so največ k rasti prispevale višje cene energentov. Evropska centralna banka (ECB) je priznala znake slabšega gospodarskega zagona v Evropi, zlasti v proizvodnem sektorju, medtem ko je v storitvenem sektorju povpraševanje ostalo na visoki ravni. Posledično je ECB napovedala tretje znižanje obrestne mere za 25 bazičnih točk v tem letu, tako da je sedaj temeljna obrestna mera za depozite čez noč pri centralni banki pri 3,25-odstotka.

Tudi v ZDA smo opazili, da se je strm trend k nižanju inflacije nekoliko upočasnil ali celo ustavil. V ZDA se je namreč indeks cen življenjskih potrebščin (CPI) na mesečni ravni povečal za 0,2-odstotka, kar predstavlja 2,4-odstotno rast na letni ravni. Ta rast je sicer najpočasnejša od začetka leta 2021. Kljub temu pa je osnovna inflacija še vedno nad ciljno ravnjo, saj je v oktobru znašala 3,3-odstotka. Ekonomisti pripisujejo višjo stopnjo inflacije kot posledica naraščajočih stroškov zdravstvene oskrbe, avtomobilskega zavarovanja in cen letalskih vozovnic. Na podlagi danih rezultatov o inflaciji so vlagatelji vse bolj pesimistični nad novimi rezi s strani centralne banke, kar je potisnilo 2-letne in 10-letne donose ameriških državnih obveznic nad 4-odstotke. Skupno so ameriške 10-letne državne obveznice v mesecu oktobru padle za 2,4-odstotka.

Želite biti na tekočem z najnovejšimi dogajanji na finančnih trgih? Preberite naše poročilo, kjer analiziramo ključne trende, premike in priložnosti, ki so zaznamovali oktober 2024.

Deli:

Druge objave

Pošljite nam sporočilo